نخستین جلسه شورای سالمندان در سال ۱۳۹۷ در سالن جلسات استانداری زنجان با حضور مدیران مؤسسه خیریه هفت باغ مهربانی

دستگاه‌ها باید وظایف خود را در بخش سالمندی احصا و به آن عمل کنند

به گزارش  مؤسسه خیریه هفت باغ مهربانی(خانه سالمندان زنجان)، صمد علیپور امروز در نخستین جلسه شورای  سالمندان در سال ۱۳۹۷ که در سالن جلسات استانداری زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه خانه سالمندان از سال ۱۳۹۵ تحویل مؤسسه هفت باغ مهربانی شد و اصلاحات عمرانی در این مرکز آغاز شد، اظهار کرد: در حال حاضر نیز احداث گلخانه برای سالمندان در حال انجام است.

مدیرعامل مؤسسه خیریه هفت باغ مهربانی(خانه سالمندان زنجان) با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۵، مبلغی معادل ۵۵۰ میلیون تومان برای اقدامات عمرانی در مرکز نگهداری سالمندان هزینه شده است، ابراز کرد: در سال ۱۳۹۶ نیز این مؤسسه به دنبال ایجاد انگیزه برای زندگی بهتر سالمندان بود که در این راستا کلاس‌های نقاشی برگزار و آثار در نمایشگاهی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به نمایش درآمد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز کلاس‌های نقاشی، سفالگری، نقاشی بر روی شیشه، ورزش صبحگاهی و غیره به صورت هفتگی و ماهانه برای سالمندان در این مرکز برگزار می‌شود، ابراز کرد: در مناسبت‌های مختلف مذهبی و شادی جشن‌های مناسبتی برگزار و ماهانه نیز برای پدربزرگ‌های متولد هر ماه، جشن تولد برگزار می‌شود.

علیپور با اشاره به اینکه اقدامات جدید ما ایجاد خانه باغ بانوان به ظرفیت ۵۰ نفر و مطرح کردن بحث بیشتر سالمندی در جامعه است، ابراز کرد: دستگاه‌ها باید وظایف خود را در بخش سالمندی احصا و به آن عمل کنند.

مدیرعامل مؤسسه خیریه هفت باغ مهربانی(خانه سالمندان زنجان) با بیان اینکه با همکاری شهرداری زنجان دومین جشن دستان مهربانی را در زنجان برگزار خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد جمعیت استان زنجان سالمندانی متشکل از سالمندان مستقل، نیمه مستقل و وابسته هستند و برای آن دسته از سالمندان وابسته باید فضا ایجاد شود.

*رشد جمعیت سالمندی در زنجان 2 برابر شده است

 مسیح‌الله سلطانی در این جلسه با اشاره به اینکه افزایش جمعیت سالمندان در ایران واقعیتی ملموس است، اظهار کرد: این موضوع در کشورهای در حال توسعه بیشتر در حال رخداد است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به اینکه جمعیت سالمند استان زنجان در سال ۱۳۶۵ کمتر از ۵ درصد بوده است که در حال حاضر به 10 درصد رسیده است، تصریح کرد: رشد جمعیت سالمندی در زنجان دو برابر شده در 30سال آینده شاهد رشد بیشتر آن نیز خواهیم بود.

وی به موضوع انزوای اجتماعی در سالمندان اشاره کرد و افزود: با این وجود، اقدامات ما بیشتر جزیره‌ای و انسجام لازم و کافی را ندارد.

سلطانی اشاره به اینکه اقدامات گسترده‌ای در این بخش در دستگاه‌ها می‌تواند در رابطه با سالمندان انجام شود، ابراز کرد: در حوزه سلامت، دولت اقدامات خوبی را انجام داده اما بخشی از جامعه سالمندان هنوز اطلاع دقیقی از خدماتی که به آنها ارائه می‌شود، ندارند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به اینکه اولویت در استان زنجان باید برای سالمندان در مراکز درمانی در نظر گرفته شود، اظهار کرد: در این زمینه باید نیازسنجی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هفت باغ مهربانی زنجان اقدامات ارزشمندی را در حوزه سالمندی انجام داده است که پس از ورود این مؤسسه خیریه به این حوزه ارائه خدمات بهتر انجام شده و اقدامات قابل تقدیر است، گفت: هرچه که مردم ورود کرده‌اند، خدمات بهتری ارائه شده است.

سلطانی با تاکید بر اینکه  هدف دولت گسترش مراکز نگهداری سالمندان نیست، افزود: اما برخی از سالمندان نیاز به نگهداری‌های خاصی دارند که باید این موضوع در نظر گرفته شود.

 

 


۱۳۹۷/۰۳/۳۱، ۰۹:۰۰:۰۸       177
Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل