اثر مکمل ویتامین B12 بر عملکرد عصبی و شناختی در سالمندان

در حدود یک ششم افراد بالای ۷۵ سال در بریتانیا دچار کمبود ویتامین B12 هستند که کمبود شدید می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم عصبی شامل ضعف عضلانی در طول روز شود.

در حدود یک ششم افراد بالای ۷۵ سال در بریتانیا دچار کمبود ویتامین B12 هستند که کمبود شدید می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم عصبی شامل ضعف عضلانی در طول روز شود.

 

ویتامین B12 در غذاهای روزانه مانند ماهی ، گوشت ، مرغ و فراورده های لبنی یافت می شود. شواهد روشنی وجود دارد که افراد با کمبود شدید ویتامین B12 ( با یا بدون کم خونی ) به صورت معنی داری از درمان سود می برند. در حالی که در مورد تاثیر درمان با ویتامین B12 در افراد با کمبود متوسط ویتامین B12 بدون ابتلا به کم خونی مطمئن نیستند. مطالعات قبلی بیان کردند که افراد با کمبود متوسط ویتامین B12 عملکرد حافظه و عصبی ضعیف تری دارند. تاثیر استفاده ی روزانه از مکمل B12 برای اصلاح کمبود متوسط بر عملکرد سیستم عصبی ناشناخته است.

براساس یک مطالعه ی جدید که در جولای ۲۰۱۵ در مجله ی American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد دریافت مکمل ویتامین B12 بر روی عملکرد عصبی و شناختی در افراد مسن با کمبود متوسط ویتامین B12 تاثیری نداشت.

این مطالعه یک کارآزمایی تصادفی دو سوکور بود که بر روی ۲۰۱ فرد بالای ۷۵ سال که دارای کمبود متوسط ویتامین B12 بودند اما به کم خونی مبتلا نبودند انجام شد. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه قرص ویتامین B12 یک میلی گرم و گروه دیگر دارونما را هر روز به مدت یک سال استفاده کردند. در پایان مطالعه و بعد از ۱۲ ماه مکمل یاری ، شرکت کنندگان برای ارزیابی عملکرد سیستم عصبی شان شامل اندازه گیری قدرت عضلانی ، هماهنگی ، تحرک ، ارزیابی عملکردهای شناختی مانند حافظه و سلامت روانی تحت آزمایش قرار گرفتند.

محققان هیچ شواهدی مبنی بر بهبود عملکرد شناختی و نورولوژیکی در میان افراد دریافت کننده ی مکمل B12 در مقایسه با دریافت کنندگان دارونما پیدا نکردند.

اگرچه تعداد شرکت کنندگان در این مطالعه نسبتا کم بود، محققان گزاش کردند که این تعداد شرکت کننده برای شناسایی ارتباط کلینیکی کافی است. مکمل استفاده شده در این مطالعه حاوی دوز ایمن توصیه شده برای ویتامین B12 بود که ممکن است این دوز برای تاثیر گذاری بر روی عملکرد شناختی یا نورولوژیکی خیلی کم باشد و یا این که برای مشاهده ی تاثیر ، مکمل باید سال های زیادی استفاده شود.

نکته ی عملی : به افراد مسن توصیه می شود برای سلامت جسمی و عملکرد شناختی شان رژیم غذایی سالم و متنوع داشته باشند و خود را از نظری شناختی فعال نگه دارند و تا جایی که برایشان ممکن است فعالیت بدنی منظم داشته باشند.


۱۳۹۷/۰۱/۱۴، ۱۰:۳۰:۳۶       224
Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

با کمک به هفت باغ مهربانی همیار سالمندان فرزانه باشیم

اهدا از طریق موبایل